____Pes je jediné stvoření, co tě miluje víc než sebe...____
VGS! → přihlášky

Tvary uší

29. července 2010 v 8:50 |  ☼_Other dogs_☼
1)Netopýří uši
Je to výraz,který se v Evropě užívá místo ,,tulipánových uší,,.Jsou to vzpřímené,široce nasazené a dopředu obrácené boltce.Mají širokou bázi,jsou daleko rozestavené a jejich šičky jsou kulaté.
Více?>Klik na Celý článek;)

2)Kulaté uši
Je to označení,které se v kontinentální Evropě neužívá.Uvedené příklady neodpodívají,francouzský buldoček má uši netopýří,čau-čau má typické ucho špiců,jen masitější,ale špičaté.

3)Klopené uši
Klopené uši jsou v podstatě vzpřímené,jen jejich horní polovina,příp. větší část,je přehnutá dopředu a částečně nebo úplně zakrývá ústí zkukovodu.

4)Uši plamínkové
Tyto uši anglického toy tériérase od netopýřích liší úzkou bází a výraznější špičkou.

5)Poklopené uši
Jsou vzpřímenější a lehčí než klopené,jsenom špička je ohnutá dopředu a ústí zvukovodu je volné.Typické jsou pro šeltii a kolie.

6)Přistřižené uší
Uši původně klopené nebo poloklopené jsou chirurgicky upraveny odstraněním části boltce tak,aby byly vztyčené.Tak se upravovali uši dog,boxerů dobrmanů,kníračů,mnoha teriérů,ale dnes je je zkracování neboli kupírování uší zakázáno.Zkracování chránilo boltce loveckých a služebních psů před poraněním.

7)Převislé uši
Prošlechtěním vzniklý tvar uší s měkkou chrupavkou,visících podle lící dolů.Tvar,délka,osrstění i záhyby se u různých plemen liší;jsou krátké,dlouhé,trojúhelníkovité,srdcovité aj. Některá plemena např. skajtériér,mohou mít boltce převislé i vztyčené.

8)Vzpřímené uši
Tyto uši představujípůvodní přirozený tvar psího ucha.Vzpřímené uši jsou typické pro všechny divoké psovité šelmy z plemen,která dodnes známe.Mají je též všichni špicové,někteří tériéři a také německý a belgický ovčák.

9)Nízko nasazené ucho se střapci
Tvar úzkého špičatého ucha bedlingtona se zdůrazňuje ostříháním nakrátko týden před výstavou.Ponechávají se jen třásně na špičce.

10)Volné uši
Boltce mohou trčet volně do stran,různě odstávat od hlavy,v klidu složené.U většiny plemen je to vada postihující jedno nebo obě uši.Ovšem u chrtů,např. u vipeta je tento tvar přijatelný,vyplívá z velké pohyblivosti boltců,které loví zvuky ze všech stran.Tento stav bývá dočasný,např.při přezubování.

11)Uši se záhyby
Dlouhé a jemnépřevislé uši obvykle neleží podél lící zcela ploše.Vytvářejí větší nebo větší záhyby,např. u bloodhaunda nebo field španěla.

12)Srdcovité boltce
Tento tvar zřídka postřehneme,protože je mívají plemena s bohatými závěsy,tedy dlouhou srstí na uších.Přiklady jsou pekingský palácový psík a portugalský vodní pes.

13)Vyskoko nasazené uši
Tyto uši sedí blízko k temeni hlavy,nad úrovní očí.Mohou mít různý tvar i velikost,ale převládají uši vzpřímené.Typické jsou u špiců a tériérů.

14)Kápovité uši
Jsou malé,vzpřímené a jejich báze je obloukovitá,zasahující daleko dopředu.Následkem toho je boltec vyklenutý.Typické jsou pro basenžiho.

15)Lalokovité uši
Převislé uši s velmi dlouhým boltcem,zpravidla porostlým hustou srstí(závěs).Typické jsou španěly,zejména anglického špringra a kokra nebo pro irského vodního španěla.

16)Nízko nasazené uši
Opak uší vysoko nasazených,při pohledu z profiluje jejich základna na úrovni očí nebo pod nimi.Obvyklé u plemen s převislými boltci,např.u setrů nebo bedlingtona.

17)Stočené uši
Jsou převislé,dlouhé a jemné a jejich okraj a špička se stáčí dovnitř.Přikladem je baset.

18)Uši tvaru růžového lístku
Malé,vysoko nasazené klopené ucho,složené nazad a odkrývající vnitřek boltce i otvoru zvukovodu.Tento typ ucha mají buldoci,někdy i vipeti a přípustný je i u mopse.

19)Trojúhelníkové uši
Mají tvar rovnostranného trojúhelníku a jsou typické pro špice.Mohou být i klopené např. u pyrenejského horského psa.

20)Tulipánové uši
To je označení užívané ve Velké Británii pro vadné poklopené nebo růžovité uši,na kontinentěse tak dříve označovaly uši francouzského buldočka.Dnes se zde termín nepoužívá.

21)Uši tvaru V
Jsou to malé,převislé nebo klopené uši trojúhelníkovitého tvaru se širokou bází,obvykle dobře přiléhající k hlavě.Klopené má bolmastif,převislé slovenský šuvač.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama